Otobüs firmaları ‘çocuk indirimi’ni dikkate almıyor

Şehirlerarası yolcu taşıyan otobüslerin çocuklara indirimli bilet vermesi zorunlu. Ancak bu durumdan haberdar olmayan aileler, ya tam bilet alıyor ya da çocuğunu kucağında taşıyarak seyahat ediyor.
Birçok firma, mecburi olmasına rağmen bilet satarken ‘yolcular arasında çocuk var mı?’ sorusunu sormuyor. İki yıl önce yürürlüğe giren kanuna göre, 0-12 yaşındakilere yüzde 50 indirim yapılması şart. Aynı durum engelliler için de geçerli. Yaş sınırı aranmaksızın bütün engellilerin bilet alırken ücretin yarısını ödemesi gerekiyor. Otobüs şirketleri bu konuda da sorun çıkarıyor. Kimisi engelli kartını yeterli bulmazken, bazıları ‘Öyle bir uygulamamız yok, bize bildirilmedi’ diyerek müracaatları geri çeviriyor. Özellikle asker sevk tarihleri, bayram tatilleri ve üniversitelerin açılış-kapanışlarında indirim almak neredeyse imkansız. Terminal müdürlükleri, haksız bir durumla karşılaşan yolcuların kendilerine şikayette bulunmasını istiyor.

Otobüslerde çocuklara yönelik indirim uygulaması iki yıldan beri uygulanıyor. 19 Kasım 2006’da yayımlanan Resmi Gazete’deki yönetmeliğe göre, şehirlerarası yolcu taşıyan firmaların 12 yaşından küçüklere indirim yapması gerekiyor. Karayolu Taşıma Yönetmeliği’nin 48. maddesine göre 0-12 yaş çocukları için bilet talep edenlere yüzde 50 indirimli kesilmesi şartı var. Otobüs firmaları ise indirimli koltuk vermemek için uçak ve otellerde olduğu gibi fiyat tarifesini görülebilecek yerlere asmıyor. Bu konuda hemen hemen hiçbir bilgilendirme yapmayan firmalar, ancak vatandaşlar talep ettiğinde indirim uyguluyor. Antalya Otogarı’ndaki bir firmadan bilet aldığını söyleyen Hüseyin Arslan, «Ben kızım ve torunum bilet alıyorduk. Kimse bana 0-12 yaş arası çocukların indirimli bilet alabildiğini söylemedi. Tesadüfen ‘İndirim yapıyor musunuz?’ diye sordum. Bunun üzerine torunumun biletini yüzde 50 indirimli aldık.» diye konuştu. Süleyman Kaçar isimli vatandaş ise kısa bir dönem öncesine kadar 8 yaşındaki oğlu için tam bilet aldığını, kimsenin kendisine indirim hakkında bilgi vermediğini söyledi.

Anadolu Turizm’in Halkla İlişkiler Sorumlusu Muazzez Çetinkaya, indirimle ilgili tüm satış noktalarındaki personeli bilgilendirdiklerini ve mümkün olduğunca müşterilere çocukları için ayrı bilet isteyip istemediklerini sorduklarını bildirdi. Metro Turizm’in Antalya sorumlusu Figen Karaman ise vatandaşların indirim hakkından yararlanmak istemesi halinde bilet fiyatını yüzde 50 oranında düşürdüklerini açıkladı. Antalya Büyükşehir Belediyesi Şehirlerarası Terminal Müdürü Ali Öztürk de kendilerine çocuklara kesilen biletlere indirim yapılmaması ile ilgili gelecek şikâyetler hakkında gerekli işlemleri yapacaklarını belirtti.

Mehmet Ali Bülbül

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

6 + 10 =